Začínáme inhalovat

Začínáme inhalovat

Jako první, co musíte udělat je, přečíst si „Slovníček pro začínající uživatele“, jinak nemusíte rozumět některým pojmům, které jsou zde uvedeny.

První otázkou asi bude: „Bude mi inhalátor chutnat?“ Odpověď můžeme najít třeba ZDE
Pokud jste se rozhodl(a) zakoupit nějaký ten inhalátor a chcete vědět víc o tom, jak jej používat, jak se o něj starat a mnohem více, jste tady správně. První nákup nelze ošidit, neexistuje možnost poprvé nakoupit „levně“ a nenarazit. Skoro většina začínajících uživatelů nebo těch, co se rozhodují, že si inhalátor pořídí, se zde ptají „Jaký vybrat“. Na to neexistuje jednoznačná a jasná odpověď, protože každý má jiné zvyky, chutě a každému vyhovuje jiný systém. V každém případě je opravdu na místě neexperimentovat hned od začátku a také není dobré vybírat si inhalátor podle toho, že vypadá jako normální cigareta. Čím menší inhalátor, tím je menší baterie a tím budete častěji nabíjet. V současné době se dá pořídit SADA elektronického inhalátoru, která ve většině případech obsahuje dva kompletní inhalátory. Tedy i dvě baterie a každá má minimálně 650mAh, popřípadě 1100mAh. To nám zaručí pohodlnější a bezproblémové používání na celý den. I když budu kuřák klasických cigaret a vykouřil jsem cca 40 denně, bude mi to stačit. Takže poprvé koupit SADU? Ano. V drtivé většině SAD s inhalátory se jedná o typy, které mají v názvu text „eGo“. Není to výrobce, je to jen název, který je obecný. Takovéto sady, se pak dají v průběhu používání vylepšovat a e-kuřák si později může ke své sadě zakoupit už jen příslušenství, to je nějaký atomizér, cartomizér, clearomizér a podobně. Baterie, které jsou ve zmiňovaných sadách mají stejný závit, takže ať už jde o sadu s názvem „eGo-T“, „eGo-W“, „eGo-C“, lze jejich příslušenství mezi sebou různě kombinovat, popřípadě pořídit zcela jiné. Důležitý pojem je „Závit 510“. Na tento typ závitu, lze prakticky použít opravdu velké množství příslušenství. Jinými slovy, na baterii ze sady eGo-T, C, W můžeme použít jakékoli příslušenství s 510 závitem. Jakou SADU nakonec zvolíte, je už jen na Vás a nebudu zde udávat konkrétní typy a konkrétní e-shopy, popřípadě kamenné obchody.
Na diskuzním fóru “SVět e-cigaret” je samostatná sekce prodejců, kteří mají e-shop nebo kamennou prodejnu, popřípadě obojí.
E-shopy
Kamenné obchody

Jaký vybrat liquid a jak silný má být?
Opět velmi častý dotaz, na který se nedá odpovědět nějak jednoznačně. Pokud jste kuřák normálních cigaret a za den vykouříte cca 20 červených cigaret, vzal bych liquid s 18mg. Pokud je to 40 denně, může to být také 18mg, popřípadě s 24mg nikotinu.
Pokud to bude moc a po nějaké době budete cítit škrábání v krku, je vhodné snížit obsah nikotinu a hlavně a to je velmi důležité pít a tím neustále zvlhčovat sliznici, která bude vysušená. Také se může objevit suchý kašel, který je ale vcelku normální, když se začíná s e-kouřením, určitě přejde. Co je ale opravdu vhodné je to pití, samozřejmě nealko. Určitě doporučím nekupovat ze začátku větší než 10ml balení liquidu. Vámi vybraná příchuť Vám nemusí chutnat a pak je škoda, když bude ležet ladem. Kupované, hotové liquidy lze v některých případech kombinovat. Pokud si koupím 18mg liquid a bude pro mne moc silný, mohu koupit ještě jeden, například s 6mg nikotinu, ten stejný a smíchat je dohromady (výsledek bude 12mg nikotinu), lze samozřejmě naředit jiný poměr. Popřípadě naředit čistým PG, kde ale již můžeme  naředěním změnit také i chuť.

Jakou chuť liquidu?
Další otázka, na kterou nelze jen tak odpovědět. Příchutí je opravdu dnes již nepřeberné množství. Od ovoce, tabáků, nápojů, rostlin, potravin až po alkohol a poněkud zvláštní příchutě jako je dubové dřevo. Je možné si vyrobit i svůj vlastní liquid s vlastní silou nikotinu a vlastní chutí, ale o tom později… Ze začátku doporučuji hotové liquidy. Liquidy lze samozřejmě zakoupit u prodejců inhalátorů. Opět platí stejné pravidlo, nekupovat ze začátku hned velké balení, stačí 10ml na vyzkoušení. U některých prodejců lze za dobrou cenu pořídit testovací vzorky liquidů, které prodávají. Psát zde, kupte si liquid takový nebo takový, není na místě. Opravdu někomu chutná to, jinému zase ono. Asi většina začínajících hledá příchuť té cigarety, kterou kouřil, když ještě kouřil ty smradlavky. Taková neexistuje. Opravdu nehledejte něco, co chutná jako klasická cigareta. Všechno má lepší chuť než klasika a každý si najde ten svůj oblíbený liquid od oblíbeného výrobce ve svém oblíbeném obchůdku. Já jsem si první liquid koupil Camel a Maxxky (Marllboro). Dneska už nemám ani jeden a ani po nich netoužím a to ne z důvodu toho, žy by nebyly dobré, ale zrovna tyto dvě příchutě nějak moc nemusím. Našel jsem další a jiné příchutě, které mi chutnají prostě více. Nezapomeňte také na fakt, že po poslední klasické cigaretě se Vám bude nějakou dobu měnit chuť a to, co Vám chutnalo ze začátku, nemusí chutnat po několika měsících a naopak. Proto NIKDY žádný zrovna nechutný liquid nevyhazujte, nechte uležet… může chutnat později nebo ho lze později naředit jinou příchutí, která už bude kouřitelná.
Systémů, které lze v dnešní době pořídit, je celá řada a každému může vyhovovat něco jiného.
Takové ty základní systémy můžeme rozdělit do čtyřech skupin.:

1. Kapání na atomizér
 
liquid se nakape přímo na žhavící spirálku – pár kapek (2-3), pár potažení (5-7), skvělé na ochutnávání liquidů, ale lze v pohodlí vychutnávat i v klidu domova. Teplý dým, resp. při potažení cítíme teplý dám v ústech – atomizér 510(LR), atomizér 306LR. Co je Atomizér

2. Vatičkové systémy

vatičkový cartomizér, který je vyplněn savým materiálem, ve kterém je(jsou) žhavící spirálka(y). Možnost nakapat mnohem více liquidu cca 1-1,2 ml. To už vydrží delší dobu. Chuť bude o trošku jiná, než u prvním typu. Neříkám že špatná. Z každého uvedeného systému to chutná jinak. Teplý dým, ale chladnější než u prvního typu – cartomizér 510


3. Tank systémy
 
Liquidem je naplněn tank, což je malá plastová nádobka ve tvaru náustku, ve kterém je otvor, kterým je přes trn přiváděn liquid ke žhavící spirálce. Velká výhoda je plnění, které lze provádět bez stříkačky a podobně. Obsah tanku je podle velikosti od 0,5ml až po 2ml. Chladnější dým. – eGo-T, eGo-C


4. Knotové systémy
 
 
Asi nejrozšířenější systém, ale i zde musím zmínit, nemusí každému vyhovovat. Liqidem je naplněna nádobka, ve které je zároveň žhavicí spirálka s knoty, které tuto spirálku zásobují liquidem. Žhavící spirálka je dle typu daného příslušenství umístěna ve spodní nebo horní části nádobky. Z tohoto faktu se pak liší teplota dýmu. U příslušenství se spirálkou nahoře, je dým teplejší a naopak. Objem nádobky s liquidem je v tomto případě velmi různá. Od 1,ml až po např. 5ml – eGo-W, Clearomizer XL, různé variace typu CExx, GS312, Clear Echo a další.


Následující obrázky jsou jen ilustrační a znázorňují různá příslušenství, jejich označení, závit daného příslušenství a baterie.
  


Když to tak shrnu, tak osobně používám vlastně všechny čtyři tyto uvedené systémy. Každý sice v různých situacích a náladách, ale chutnají všechny.

Co dělat, když něco nefunguje?
Zde bych to rozdělil do dvou základních kategorií. Nefunguje baterie a nefunguje to ostatní.

Pokud nefunguje baterie, tedy po nasazení příslušenství, které na jiné baterii funguje, doporučuji proměřit, jestli baterie „dává“ to správné napětí. Mělo by být od 3,7 – 4,2V. Určitě máte někoho ve svém okolí, kdo Vám s tím pomůže. Je vhodné vlastnit malý měřák, který se dá pořídit za 100,-, který bude pro e-kuřácké potřeby vyhovovat, ale ne každý ho asi využije… Pokud z baterie nejde žádné napětí – Pokud je baterie v záruce, pak jedině reklamace. Pokud baterie „dává“ správné napětí, pak je možné, že příslušenství, které sice na jiné baterii funguje, nedosáhne na kontakt v baterii. Zde pomůže malé přizvednutí vnitřního kontaktu v baterii. Stačí jemně nějaký vhodným nástrojem povysunout tu středovou plošku, kterou vidíme při pohledu na baterii, resp. na její závit. Provádějte prosím při zamčené baterii, aby nedošlo k nechtěnému stisku tlačítka, protože pak by mohlo dojít ke zkratu. K zatlačení středového kontaktu většinou dojde tím, že jsme příliš silní a příslušenství nebo nabíječku zbytečně moc dotahujeme, pak se může středový kontakt trochu zatlačit a už nedosáhne na našroubované příslušenství. Tímto malým nadzvednutím se zase bude dotýkat našeho příslušenství, které na baterii našroubujeme a zase můžeme vesele pokuřovat.

Pokud nefunguje příslušenství, může být první důvod ten, který je popsán výše. Zkuste ho na jiné baterii. Pokud nefunguje na žádné baterii, můžeme ho zase proměřit měřákem. V tomto případě budeme měřit, jaké má dané příslušenství odpor (ohm). Pokud bude měřící přístroj ukazovat 0 nebo něco podobného blížící se nule, tak je asi po něm. Můžeme reklamovat, ale zde bych upozornil, že záruční doba některých příslušenství je cca 10 dní i méně. Je to přece jen spotřební materiál, který pokud po 14 dnech umře, nikdo nám reklamaci neuzná. Přece jen to vyrábějí v Číně.

Co dělat, když to nějak divně chutná?
Samozřejmě může nastat situace, že nám bude fungovat baterie, bude fungovat i naše příslušenství, ale chuť bude nějaká divná. Štiplavá chuť, chuť něčeho připáleného a podobně. Toto může samozřejmě nastat na jakémkoli příslušenství. Pokud se vrátíme na výše uvedené typy příslušenství, tak to bude asi následovně:

1. Náš atomizér je na suchu a pálí se spirálka na prázdno… pálí to na jazyku, štípe a smrdí. Dáme další 3 kapky a pokračujeme v e-kouření.

2. Stejný důvod jako v prvním případě… doplníme vatičkový cartomizér, počkáme na cca 5 minut až se nový liquid nasákne do náplně a pokračujeme v e-kouření. Pokud již stejný vatičkový cartomizér používáme více jak týden, je možné, že bude vhodnější použít nový.

3. U tank systému je to vlastně také stejný důvod, ale má to více příčin. První je samozřejmě jasný, máme prázdný TANK, tak naplníme. Druhý může být v neprůchodnosti trnu, který přivádí liquid z tanku na spirálku. Můžeme trn, resp. knot, který je vně, trochu načechrat popřípadě vyměnit. Je možné trochu propíchnout trn tenkou jehlou. Dalším důvodem je fakt, že žhavící spirálka už není tak funkční jako nová a bude ji vhodné vyčistit. Rozebrání atomizéru u tank systému jakým je eGo-T není nic složitého, ale pro někoho to může být problém. U eGo-C je toto již velmi snadné a zvládne to úplně každý.

4. U knotových systému je důvod „pachutě“ nečekaně stejný. Jde o nedostatečné zásobení žhavící spirálky liquidem. K tomu nám zde pomáhají knoty, které jsou v tomto případě již na suchu, takže doplníme liquid a můžeme pokračovat dále. Nebo jsou knoty „škrceny“ silikonovým krytem, který je v daném příslušenství. Silikonový kryt, který není nutné sundávat při plnění může způsobit, že nám bude knoty trochu škrtit a tím se nebude dostatečně zásobovat spirálka liquidem. Pomoci si můžeme například u systému eGo-W mírně nadzvednout silikoný špuntík o velmi malý kousek nahoru, tím uvolníme knoty a zase to bude chutnat dobře. Popřípadě je možné zvětšit otvory v silikonovém víčku, aby byly širší a nebudou knoty tak škrtit. Další důvod je samozřejmě stejný jako u tank systému a to je fakt, že spirálka už potřebuje vyčistit. Stený důvody mohou být u dalších knotových systémů, které jsou zde uváděny.

Co dělat, když to někde teče?
Zavřít kohoutek…
Zde to může být v podstatě cokoli a zase se to bude lišit od typu daného příslušenství. Takže to zase vezmeme od výše uvedených systémů.

1. Pokud kapeme tři kapky na úplně nový atomizér, který ještě nebyl používaný, jde s největší pravděpodobností o vadný kus. Pokud již kapeme nějakou dobu a najednou začne protíkat, tak jsem to možná přehnali s počtem kapek… v tom případě je dobré atomizér odšroubovat z baterie a proti papírovém kapesníčku ho profouknout. Několikrát, až po profouknutí nepoteče nic ze spodní nebo boční strany závitu. Pak můžeme znovu našroubovat a zase nakapat 2-3 kapky.

2. U vatičkových cartomizéru může být příčina stejná nebo jsme při plnění omylem zakápli středou trubičku, která je vidět při horním pohledu do cartomizéru. Zde je vhodné opět profouknout. Další věc, kdy nám může vatičkový cartomizér protíkat je, že jsem ho moc naplnili. Můžeme profouknout, ale nic než počkat až se přebytečný liquid dostane ven, nezbývá. Plníme po troškách…

3. U tank systémů toho může být více. Může být poškozený samotný tank, teda nádobka s liquidem, popřípadě ucpaný trn a liquid se hromadí kolem tanku až začne vytékat. Trn až příliš zásobuje spirálku a ta se topí v liquidu a ten začne protékat. Může se samozřejmě jednat o vadný kus atomizéru. Vysušit a dát se na modlení….

4. U knotových systémů může být příčinou protékání liquidů více. Jedním z nich je napříkald nesprávné nasazení silikonového víčka, které není dostatečně nasazeno. Posunuté nebo jinak poškozené těsnění, které je na spodní straně přímo uvnitř závitu. Toto se může stát pokud jsem manipulovali nebo plnili nádobku, když nebyla na sazená na baterii. Pokud manipulujeme se silikonovým víčkem, musí to být vždy na baterii, jinak hrozí vysunutí středové tyče ven, směrem k závitu a tím posunutí nebo poškození těsnění, které zpravidla již nenasadíte přesně do stejné pozice. Pokud je např. cartomizér W nasazen na baterii, tak se středový kontkat opírá o baterii a nic se nemůže stát. V opačném případě opravdu hrozí, že se vysune ven a je to pak k ničemu. Ano, je možné ho zasunout zpět, ale pak to může protékat na baterii. Je vhodné kontrolovat sem tam množství kapiček na kontaktu baterie.

Obecně
Protože systémů, je mnoho, ale většina vychází z výše uvedených typů je pak jejich údržba a manipulace velmi podobná a drtivou většinu příslušenství lze rozebrat, vyčistit, upravit, vylepšit a tím prodloužit její životnost. U atomizérů, určených pro přímé kapání liquidu nemůže být moc řeč o nějakém rozebírání. Stejně tak u vatičkových cartomizérů. U tank systémů jako je eGo-T je vhodné při údržbě rozebrat a vyčistit, vypálit spirálku.  U eGo-C je čištění a rozebrání velmi snadné. U knotových systémů to lze také jednoduše rozebrat, vypálit spirálku a včistit. Více o čištění v příslušných odkazech pro údržbu.

Plnění
Jak co naplnit by mělo vždy být uvedeno v balení dané sady popřípadě příslušenství. Pokud není uveden návod jak příslušenství plnit, je to jen lenost prodejce. Ale na druhou stranu je nutné si říct, že na tom nic není. Natáhnout liquid do stříkačky zvládme všichni. Jsou pak různé lahvičky, které mají tupou jehlu, kterou to jde také bez problémů. Některé příslušenství lze přímo plnit bez žádných přípravků a lze plnit přímo z lahvičky. Další informace například ZDE

Údržba

1. Atomizér pro přímé kapání – 510(LR), atomizér 306LR
Údržba atomizérů pro přímé kapání je velmi snadná. Celý atomizér vložíme na cca 8 hodin do 60% líhu, který zakoupíme za pár korun v lékárně. Nepoužíváme jakýkoli alkohol!!! Po lihové koupeli ho ještě uvaříme ve vodě (normálně ho hodíme do vroucí vody a povaříme). Vaříme cca 10-15 minut. Potom ho je nutné jen vysušit. Pro urychlení je možné použít fén nebo ho jen položit na topení a nechat dobře vyschnout. Toť vše. Osvědčila se místo toho líhu obyčejná CocaCola, ale líh je líh.

2. Vatičkový cartomizér
Zde je údržba také jednoduchá, protože žádná není. Resp. není co rozebírat. Vatičkové cartomizéry se nerozebírají. Vně takového cartomizéru je něco jako vatička, ve které je spirálka, popřípadě dva spirálky. Pokud bychom vytáhli onu vatu, vytáhneme i ty spirálky a z 99% je poškodíme. Pokud je náhodou nepoškodíme, nedáme je již funkční zpět. Při ceně cca 80,- za takový vatičkový cartomizér a jeho výdrži cca 8 dní to není ani nutné. Jediná věc, kterou někteří uživatelé preferují nebo občas provedou je to, že takový vatičkový cartomizér několikrát propláchnou teplou vodou a dají vysušit. Sušení je celkem dlouhé, protože vata drží vlhkost poměrně dlouho… V každém případě se tímto propláchnutím nevyčistí spirálky, které po 8 dnech jsou jistě značně znečištěné. Proto je lepší to po 8 dnech vyhodit a hotovo.

3.Tank systém eGo-T a eGo-C
Údržba a čištění eGo-T – obrázky
ZDE
Popřípadě video v angličtině (stačí sledovat)

Vlákno se vším důležitým k eGo-T
Vlákno se vším důležitým k eGo-C

4.Knotvé systémy jako např. eGo-W
Vlákno se vším důležitým k eGo-W
Další osvědčené postupy naleznete ZDE

Míchání vlastních liquidů
Zde bych možná mohl napsat… počkejte si aspoň dva měsíce a pak můžete něco míchat.
Někteří budou souhlasit, někteří méně. Nechci tím říct, že začínající e-kuřák to nebude umět a naučí se to až za dva měsíce, to ne, ale začínající e-kuřák vnímá chuť úplně jinak než ten, kdo e-kouří ty dva měsíce. Samozřejmě to nebude platit u všech lidí stejně, to asi ne. Zkuste nejdříve trošku poznat to, o čem je inhalátor, nějaký hardware a pak to bude mnohem lehčí i s tím mícháním.
Dobře, pokud chcete všechno a hned, tak doporučuji si něco o tom přečíst ZDE popřípadě pročíst některé z těchto témat

Závěrem
Závěr vlastně ani neexistuje, protože vývoj inhalátorů jde velmi rychle dál. Přibývají výrobci, výrobky a samozřejmě prodejci. Sledujte nejen toto diskuzní fórum, kde najdete opravdu zajímavé a důležité informace, rady, návody, ale také skvělou partu lidí, kteří mají v inhalátorech nejen potřebu, ale také koníčka.

Sledujte také i web „Svět e-cigaret“, kde se dozvíte další a další informace….
Pořádají se také srazy, které jsou vždy na různých místech v ČR. Návštěva takového srazu dá začínajícímu e-kuřákovi mnohem více, než přečtení několika stran na fóru. Na srazech jsou vždy ve většině případů také prodejci, takže se může i něco nakoupit a hlavně, jsou tam lidi, kteří již mají něco „odkouřeno“ a mohou poradit, ukázat a je možné si tak vyzkoušet i něco nového.