WillPro XT

Vlajková loď projektu WillPro

Zcela náhodou a nečekaně jsem se stal majitelem tohoto luxusního kousku se jménem WillPro XT. Nečekaně a náhodou proto, protože jsem byl na srazu diskuzního fóra WillPro, kde jsem také členem. Na srazu se XTéčka rozdávali za odměnu 🙂 Samozřejmě zase kecám, za odměnu to nebylo, ale kdo měl zájem, mohl si přímo tam pořídit WillPro XT. Jsem sice v pořadníku na WillPro 15, ale to, dle mého názoru co jsem pochopil, hned tak nebude. I když nákresy 15ky už jsou 🙂 a tak jsem neváhal a XTčko si zakoupil.

Představení

WillPro XT je obnovitelný atomizér s vlastní elektronikou včetně malého gripu. Základní sestavení je pro baterie 14500. Nemá vlastní 510 závit, takže samotný atomizér nelze použít například na stávajícím gripu. Nejdříve jsem byl z tohoto trochu smutný, ale na sraze, jsem viděl, že se to dá řešit i jinak. Existuje jistá redukce od „Butulky“ (uživatel z fóra WP), která se našroubuje místo stávajícího malého gripu, který je součástí XTčka a pak již lze na tuto redukci našroubovat Joy trubku pro baterie 18650. Klasický závit 510 to není, ale je pak možné použít velkou baterii, která vydrží mnohonásobně déle, než ty 14500. S baterií 14500 mi XTčko fungovalo tak max. 2 hodiny, po 2 hodinách se to samozřejmě používat dá taky, ale už to není úplně ono. Vše samozřejmě záleží, jak je XT sestaveno, resp. jak je namotaná spirálka, ale o tom později. Se standardně dodávaným gripíkem pro baterie 14500 je XT zase mnohem menší, skladnější, sympatičtější. Takže i nyní si rád redukci na velký grip vyšroubuji a použiji ten menší, na malé baterie. Jen tak někde do kina, na kafe a podobně, je to velmi prakticé.
Samozřejmě v kapse mám ještě jednu baterku (co kdybych se někde zasekl) 🙂 Takže říct, že XT je s malou baterií k ničemu, si nemyslím. Malý, ale šikovný… S baterií 18650 je ta zase samozřejmě o něčem jiném.

  

 

Jak jsem již zmínil, XT má svou vlastní elektroniku, která, jako celý projekt WillPro, je dílem českých ručiček. O elektroniku do WillPro XT se postaral „Gogin“(uživatel z fóra WP). Elektronika je umístěna ve spodní části, pod nádržkou s liquidem. Plusový kontakt baterie má přímý dotyk s kontaktem v elektronice. Součástí je samozřejmě také elektronické tlačítko, takže v celém WillPro XT nenajdete žádný kousek vodiče, který něco s něčím spojuje. Z elektroniky je vyveden, jako plus pól pro kanthal, kontakt, který pak vede dutinou v těle až nahoru do „kotelny“ (místo, kde dochází k odpařování). Pro kontakt, který je protažený z elektroniky nahoru, je použita špikovací jehla o průměru 1,5mm (španělák). Vše je dobře utěsněno smršťovací bužírkou. Nahoře na špici jehly, je pak připájen tzv. praporek, ve kterém je otvor se závitem pro šroubek, který pak drží jednu část kanthalu.

 

Samotná elektronika:
– elektronické tlačítko,
– ochranu proti přepólování,
– světelnou indikaci stavu a funkce pomocí LED modré barvy (lze na přání zvolit barvu jinou)
– ochranu článku proti nadměrnému vybití (PCB)
– koncový tranzistor s proudovou zátěží až 15 A (nebo menší varianta s 8,5A)
– elektronický zámek (3x klik)

 

Nebudeme zde rozebírat jiné verze WP projektů, které jsem vlastně ani pořádně neviděl, resp. na pár srazech jsem si zabafal z verze 13 či 14, ale podíváme se a představíme si právě tuto verzi XT.

 

Celý tento projekt WP je dílem především uživatelů, velkých kutilů a bastlířu z fóra WP. Za což jim patří obrovské díky a uznání. Kdo ovšem není nějaký velký kutil, je tak trochu na druhé koleji. Ale to hlavní, tedy přípravu meshe, opletu a kanthalu, zvládne každý. Zase na druhou stranu, XTčko je velmi kvalitní a velmi zdokonalené zařízení. Které je vyráběno hlavně pro kvalitní vaping s velkým důrazem na funkčnost, použité materiály a chuť.

 

Příprava

Jako každý obnovitelný atomizér, tak i WillPro XT je třeba nejdříve sestavit. Protože nejsem žádný kutil a kompletní sestavení jen hrubého obrobku jsem tak nějak odmítnul a raději sáhnul po již poskládané verzi, která je kompletní, jen nemá ty hlavní „střeva“. To je mesh, oplet a spirálku. Dá se pořídit i kompletní sestavení, ale stejně jsem pak za nějakou dobu odkázání na výměnu těchto tří částí. Protože už jsem s podobným systémem (Genesis LINE V.2) nějaké ty malé zkušenosti měl, nebyl to zase takový problém. Ale všechno je jednou poprvé a tak jsem přistoupil k smotání meshe, opálení opletu a namotání kantahlu. Vše velmi podobně jako na Genesis. Mesh samozřejmě není nutné nijak opalovat. Otvor pro mesh je o malý kousek menší než třeba na Genesis, ale mám k dispozici Mesh 400 SuperFine, který jsem ustřihnul témeř 5cm a udělal z ní trubičku. Délka, je dle hloubky nádržky v XTčku (cca do 3cm).

Oplet je asi nejdůležitější část celé přípravy. Tvoří jakýsi buffer pro liquid. Používá se oplet z vatových kartomizérů, které je nutné zbavit silikonu, což se může někdy ne úplně povést a pak je chuť ta tam. Objevil se ale oplet, který má větší průměr a je na něm již z výroby velmi málo silikonu. Zakoupil jsem 2metry, takže mám na několik let asi vystaráno. I když při mých pokusech celkem mizí 🙂 Oplet jsem opaloval nad normálním hořák na sporáku.

Opalovat je nutné velmi pozvolna, oplet se NESMÍ rozžhavit, ale jen nahřívat a pak třeba pod tekoucí vodou promnout v prstech, zde buďte něžní 🙂

  

  

Celý tento proces několikrát opakovat. Oplet může mírně ztmavnout, ale to nijak nevadí. Takže máme hotovou trubičku z Meshe, kterou ve spodní části můžeme zastřihnout pod úhlem 45stupňů a připravený oplet. Nasuneme oplet na mech a můžeme namotat spirálku. Nejprve jsem namotal spirálku stejně jako na Genesis, tedy 0,20 kanthak a 5 závitů, což mi dalo přibližně 1,6 ohm. Ale je to WillPro a kdo nemá bi-spirálu, jako by nebyl. Proč bi-spirálku? Protože lze tak namotat více kanthalu, což nám vytvoří mnohem více odpařovací plochy a tím více dýmu, který tak milujeme 🙂 Samozřejmě se tím výrazně sníží celkový odpor a hravě se tak dostaneme po 1 ohm. Spirálka je mnohem dříve rozžhavena. K namotání bi-spirály jsem na sraze získal obrovský zlepšovák. Teda ne že bych ho přímo získal, ale viděl jsem jak vypadá a tak si ho vyrobil. Je to správně ohnutá špikovací jehla, již zmiňovaný španělák. Je to celkem jednoduché a velmi to usnadní motání bi-spirálky. Samozřejmě je to možné vyrobit z čehokoli. Důležité je jen průměr, musíme na to vždy navléct naši trubičku s meshse. Samotné namotání bi-spirálky je pak mnohem snadnější.

  

Počet závitů, je vždy už na nás. Protože je v XTčku již samotná, velmi kvalitní elektronika, můžeme klidně namotat spirálku s odporem pod 0,5ohm i méně. To je již sice pro nějaké ty „extrémisty“, ale v tomto problém není. Já namotal 4 otáčky bi-spirálky. Odpor něco kolem 0,8ohm. Hodně odpařovací plochy, spousta dýmu. Když se namotá spirála na tom našem přípravku, celý již hotový mesh s opletem a se spirálkou pak nasuneme do otvoru v kotelně a konce kanthalu, pomocí šroubků zajistíme.

V galerii obrázků k tomuto článku je také tabulka (díky Tiktakovi z atty.cz), kde je možné přibližně, vidět jaký má vliv délka a průřez odporového drátu na výsledný odpor.

  

Když je to vše takto hotové, je vhodné ještě oplet vyžhavit tak jak je, na sucho. Po stisku tlačítka se spirálka ihned rozžhaví. Vlivem velké teploty a velké plochy kanthalu se oplet ještě více opálí, zbavíme se tak ještě více zbytků silikonu a krásně se vybělí. Takže vše je skoro hotovo, můžeme nasunout ochranou plexi trubku a naplnit. Pro fajnšmekry je možné místo plexi trubky objednat stejnou trubku, která je určena pro XTčko, ale ze skla. Mám skleněnou variantu s otvorem pro sání. Když už je řeč o sání, tak bych zmínil dvě možné varianty, které se na XTčku používají.
První je varianta sáni vzduchu přes driptip. V platovém dripu se vyfrézuje malá drážka, do které se pak vloží tenká trubička, která vede až do kotelny, takže se vzduch dostává přes tuto trubičku. Samozřejmě pak nelze používat jakýkoli jiný dript. Tato varinata se mi moc nelíbila a tak jsem zvolil variantu tzv. „Sání hulvát“ 🙂 Otvor je přímo ve skle (nebo plexi) a je musí být přesně naproti meshse s opletem. Vzduch se tak přímo dostává ke spirále. Průměr otvoru pro vzduch, ať už u Driptipu nebo ve skle, má velký vliv na hit a množství páry. Na Genesis mám otvor 1,2mm a je to slušný rozdíl v dýmu. Je ho o kousek více než u WP. Abych zvětšil otvor ve skle, na to nemám, ale lze si na WP fóru objednat i barevné varianty skla s požadovaným otvorem. Takže se už na ně těším…

 

Plnění

Takže vše máme složeno a můžeme naplnit. Plnění je možné jen jehlou a stříkačkou. Plnit můžeme pomocí jednoho plnícího šroubku, který musím odšroubovat, naplnit a pak zase samozřejmě zašroubovat. Což je takové… no, nic moc. Pokud si správně namotáme mesh a necháme tam ten správný otvor (dutinku), můžeme to krásně naplnit přes mesh, kdy jehlu prostě vrazíme do trubičky až na dno a naplníme.

  

Jednu až dvě kapičky přímo ze stříkačky vždy kápnu ještě přímo na oplet a můžeme pak hned bafat. Teda ještě před tím nasadíme „čepici“ s dripem. Protože mám sání na tzv. hulváta, můžu používat jakýkoli Driptip, který se mi líbí, který je určen pro 510 průměr.

 

Můžeme bafat

První potažení – děs a hrůza 🙂 NE, dělám si srandu. HIT mě trochu dostal, proto chci o něco větší otvor ve skle. Je to na mě trochu moc. Chuť je přesně taková, jak má chutnat liquid, který jsme použili. Chuťově je XT dokonalé. Chtěl jsem nějak porovnat chuť XT a Genesis, ale to není až tak úplně možné, teda při zajištění stejných podmínek ano, ale na Genesis se mi nějak nedaří dostat bi-sirálku, ale já ji tam jednou dostanu a pak se uvidí. Když to srovnám jen tak, jak mám oba tyto systémy složeny, použiju stejný liquid, tak chuťově musím říct, že o malý kousek vede XTčko. Genesis má použité plexi, XTčko má sklo. I v tomto je rozdíl v chuti. Není nijak výrazný, ale je. Ale zase u Genesis si pomůžu o nějaký ten voltík větším napětím.
Při odporu spirály na Genesis, kterou mám teď nyní na 1,8ohm, můžu bez problémů a bez žádné špatné chuti, nastavit 4,5V, dělat mnohem kratší potahy a dýmu je výrazně více než u XT. Genesis mohu našroubovat na jakýkoli grip, XT ne. Oba tyto systémy se mi velice líbí a už přes dva měsíce jsem nic jiného (až na výjimky) neměl. Samozřejmě, klidně si zabafám z oblíbených VPX, to určitě ano. Na ty „obyčejné“ systémy jsem nezanevřel. Určitě se ale už nebudu nějak hnát do všech možných novinek z čísnské výroby, protože jak u Genesis, tak u WillPro XT to funguje po všech stránkách lépe. Oblast obnovitelných atomizérů se nyní trochu otevřela více a je možné si pořídit opravdu kvalitní a témeř nezničitelný atomizér.

 

Zkušenosti

Používám WillPro XT již přesně měsíc. Když nebudu počítat první týden, kdys jsem si opravdu vyhrál a denně XTčko i 3x namotával a zkoušel různé varinaty spirály, meshse, opletu, protože ne vždy se mi to povedlo tak jak by mělo, není jediný problém s funkcí, nějaké protékání čehokoli a kdekoli neznám, chuť je pořád stejně dobrá, nic se nemění, jsem maximálně spokojen. Používal jsem i 80% VG liquidy, vše bez problémů. Zásobování spirálky, pokud je oplet dobře vypálen, je dostačující. Jen ty baterie, kdyby člověk nemusel měnit. Na beteriích 14500, jsem měl 4kusy na jeden den (od 8:00 do 00:00). S tou redukcí na Joy Trubku a baterií 18650, je to ale mnohem lepší. To dám někdy i dva dny. Údržba XTčka je velmi  jednoduchá. Cca jednou za týden propláchnu oplet pod jemným proudem horké vody, vysuším a vypálím. Oplet se zase krásně vyčistí a vše je zase jako nové. Jeden mesh + oplet + spirálka vydrží klidně i dva měsíce a není třeba s tím nic dělat. Důležité je také zmínit použité baterie. Ano, samozřejmě se doporučují AW IMR baterie a to jak do malé verze 14500, tak do větší 18650. Tyto baterie dokáží poskytnout dostatečně velký proud, který je potřebný abychom dostali z Willíka co nejvíc 🙂 Nicméně, mám tady i dvě baterie Li-Ion 18650 – Sanyo 2600 mAh, zakoupené u atty.cz které jsou podstatně levnější a také velmi prudce použitelné. I když ale mají o něco větší kapacitu než AW IMR, délka jejich životnosti při vapingu je stejná jako u již zmiňovaných AW IMR.

Co je lepší, Genesis nebo WillPro XT?

Chtěl bych zde odpovědět na jednu otázku, co mi někteří psali do SZ či mailu.


Na to prostě nejde odpovědět jednoznačně, aspoň z mého pohledu NEkutila, mají oba systémy své plusy i mínusy. Ale oba jsou téměř dokonalé.
Genesis má uchycení kantahlu pomocí těch stříbrncýh kontaktů, na které se kanthal namotá a utáhne, XT má šroubky, což je o kousek lepší spoj. Tohle jsem si nějak delší dobu nemohl připustit, ale je to tak.
XT nemůžu použít na VV gripu. Genesis ano.
XT má o kousek lepší chuť – možnost skla.
Na XTčku je mnohem více věcí, které se mohou „pokazit“, u Genesis toho moc není, ale může se utrhnout konektor, což už jsem na pár obrázcích uživatelů viděl.
Podpora  a prodej u XT jasně vede. Je to Czech MADE, což je jednoznačně velké plus. Ne, že by na Genesis nic takového nebylo, to ne, autoři velmi svižně řeší problémy a jsou připraveni poradit. Jen je to už v zahraničí, komunikace v angličtině, poštovné do Chorvatska taky není nijak levné atd…
Pokud budu mít už k dispozici nové skla na XT, které budou barevné a mít větší otvor pro sání vzduchu, bude to XT o kousek lepší než Genesis.
Jsem ale hrozně rád, že mám oba tyto systémy a ani na jeden nedám dopustit. Skoro po roce vapingu jsem našel to, co mi sedí…

 

Tento článek je pouze a jen mým pohledem na konkrétní zařízení.

 

Děkuji moc autorům WillPro XT, za jejich čas, námahu a starosti s výrobou. Jsem moc zvědav na WillPro 15, na které si ale ještě nějakou dobu asi počkáme.