ADLA-2ML

 

A je tady další, český autor DIY systému genesis. Adla-2ml je jeden ze dvou atomizérů z dílny RaKa, dalšího uživatele diskuzního fóra. DIY atomizéry jsou z jeho produkce celkem dva. Vilda a Adla. Jsou shodné, liší se jen kapacitou tanku. Vilda má obsah 4ml a Adla jen 2ml. Oba jsou převážně pro začínající uživatelé, kteří si chtějí tento systém vyzkoušet. Proč? To si povíme dále…

Parametry:

Obnovitelný atomizér (DIY): závit 510

Objem tanku: cca 2,1ml

Používané baterie a napájení: Volitelný VV/VW či mechanický grip

Materiál: Dural + plastový tank

Váha: prázdný atty včetně náustku, jen 13g

Výška: 45mm včetně závitu 510 (bez náustku).

Průměr: 20mm

Driptip: součástí atomizéru (lze použít standardní driptip pro 510)

Cena: 280,- u Trpaslíka

Adla-Vilda

Představení:

Chcete si zkusit, jak se pracuje, jak se připravuje a jak to je vlastně s těmi DIY atomizéry? Nechcete investovat tisícové částky do něčeho, o čem moc nevíte? Plánujete, že si pořídíte nějaký ten obnovitelný atomizér, ale nevíte co s takovým atty, když Vám to nebude vyhovovat? Pokud jste na většinu otázek odpověděli ano, je Adla přesně pro Vás. Za necelých 300,- si můžete pořídit obnovitelný atomizér od dalšího šikovného českého autora. Je v tom nějaký háček, že to stojí jen 280,-? Háček v tom není, cena je prostě taková, jaká je 🙂 Ano, asi nejdůležitější je zmínit materiál, ze kterého je vyroben. Je to dural a je z jednoho kusu. Tedy dural včetně závitu 510. Jde o malou sérii, která je vyráběna především ve volném čase autora (výrobce). Když jsem se ptal autora, který je znám svými RaK tanky, proč zrovna obnovitelný atomizér, tak mi řekl, že to měl už v hlavě delší dobu, ale nějak se pořád vyrábělo něco jiného a hlavně, že je to určeno pro nováčky na poli obnovitelných atomizérů a za velmi příznivou cenu. Což se dle mého názoru povedlo a je zde na trhu další český výrobek. Rodinka Vilda a Adla jsou skoro dvojčata. Jen Vilda je o 2ml větší než Adla. Jinak je vše stejné. Základnu a vlastně celé tělo, tvoří jeden kus duralu. Z duralu je také závit 510. Balení obsahuje také driptip. Součást balení není žádné sestavení či mesh s odporovým drátem a podobně.

DSC05311

Takže je nutné si tyto věci přikoupit nebo sáhnout do šuplíku. Tank je z plastu a celková váha včetně spirálky, meshe a opletu, který jsem namotal, nepřesáhne 14g. Kam se hrabe titan 🙂 Jestli je to dobře nebo špatně, je už na každém uživateli. Každopádně jako vždy jsem nejprve vyměnil driptip za můj oblíbený kov nebo keramiku a namotal nějaký ten setup.

Sestavení:

A jsme zase u toho stejného, co už zde bylo popisováno mnohokrát. V dodávce není žádný mesh, oplet, odporový drát a tak namotáme, co nám vyhovuje. Sáhl jsem po lanku z kanhtalu 0,16mm a udělal 4 závity na opletu Technox. Mesh jsem použil SF400 a ustřihl jsem z něj 6 cm, smotal do ruličky s vnitřním průměrem cca 1,2 mm. V kotelně je ještě jeden volný šroub, který lze používat pro plnění, ale pro mě je to zbytečnost, plním to přes mesh. Tak, namotáno máme, zbývá tedy jen naplnit a zavíčkovat vrchní kryt. Protože jsem byl zvyklý na to, že mesh je stejně dlouhý jako je výška středové tyče (někdy i delší), tak po zavření horního víčka, jsem tím zatlačil mesh ještě více dolů, což není dobré, protože se mesh v tanku mírně „zlomil“ a dotýkal se dna. Takže jsem musel ještě znovu zkrátit mesh. Víčko se až moc opře o mesh a zatlačí ho dolů. Po drobné úpravě již bylo vše v pořádku a mohl jsem si spokojeně zakouřit.

Zkušenosti:

Musím se předem přiznat, že jsem měl trochu obavy z toho, jak to bude z duralu a plastu chutnat. Nicméně mě to vcelku překvapilo. Chuťové podání není vůbec špatné. Nemůžu říct, výborné, protože když jsem na zkoušku sundal plastovou část tanku a vyměnil jsem ji za sklo, tak to bylo okamžitě poznat. Sice hulvát (otvor pro sání) nebyl na optimálním místě, ale chuť se velmi zlepšila. Plastová část kotelny (prostor, kde se odpařuje liquid) není úplně ideální, ale není to zase něco, co by se nedalo používat. Vzhledem k ceně, materiálů a hlavně faktu, pro koho je tento typ DIY atomizéru určen, je to myslím slušné zařízení. Co mi ale opravdu vadí, je závit 510, resp. jeho trvanlivost a stav. Je sice pravdou, že jsem Adlu za necelý týden asi 100x šrouboval na různé typy baterií a gripů, což asi v reálném provozu nikdo dělat nebude, proto je v době psaní tohoto článku stav závitu celkem špatně. Například na cca 5 měsíců používaný grip CVI Anyvape, Adlu již nenašroubuji. Resp. závit 510 do gripu doslova propadne a nedrží už vůbec. Na kvalitnějších gripech to ještě jde, ale pokud Adlu pořádně nedotáhnu, tak si nezakouřím. Je to daň za materiál, ze kterého je atomizér vyroben. Šroubky v kotelně na tom budou asi stejně, ale ty člověk tak často nešroubuje. Pokud namotám slušný setup, nepotřebuji ho hned za týden znovu měnit a vydrží 1-3 měsíce bez problémů.

Zrovna jsem před nedávnem objednal titanové podložky pod šroubky, které se používají v kotelnách, tak jsem hned jeden použil pro Adlu. Rozdíl byl hned poznat. Žhavení bylo mnohem rychlejší, protože odporový drát nechladilo dno duralové kotelny. Určitě by nebyla špatná, kdyby tam byla už od výroby, jenže to by už Adla nestála 280,- ale o třeba 50,- více. Drobný tuning si jistě již každý udělá sám. Ještě jsem zvětšil velikost hulvátu na 1,2mm a hned to mnohem více kouří. Velikost 1,2 mi vyhovuje a zvětšit otvor v plastovém tanku, pro „nekutila“ jakým jsem, zase takový problém nebyl.

Plnění, údržba a čištění je zde samozřejmě stejná, jako na jakémkoli jiném, podobném systému. Lze plnit spodem přímo z lahvičky nebo pomocí jehly přes mesh, popřípadě povolit jeden šroubek v kotelně a plnit přes něj. Osobně mi vyhovuje ten mesh a plním tak všechno, co ten mesh má.

Závěr:

Adla nebo větší bráška Vilda jsou slušným začátkem pro každého, kdo si chce vyzkoušet Genesis systém jako takový. Díky použitých materiálů je cena velmi nízká a je tak dostupný všem. Můj první Genesis systém jsem kupoval za skoro 1400,- a byl to Genesis LINE V.2. Dnes se čínská kopie tohoto výrobku dá pořídit za třetinovou cenu, ale pořád to není 280,- co bych dal za Adlu.

Adlu bych určitě doporučil všem začínajícím uživatelům. Také převážně pro ně, je tento výrobek určen. Rozmazlenci z různých nerezových a titanových speciálů asi nebudou nijak nadšeni, ale musím říct, že za málo peněz je muziky celkem dost. Chuťově by se to mohlo vylepšit zmenšením kotelny a výměnou plastového tanku za skleněný. Osobně mě jen mrzí ten závit 510. Je to hodně slabé místo. Mohl být z jiného materiálu, jenže to by tam už musel být nějak lisován a hrozilo by protékání a také cena by už nebyla tam, kde je. Určitě palec nahoru za další český produkt, který je funkční a je určen pro začínající uživatele. Chuťové také není špatný, ale jak jsem již psal výše, rozmazlenci jsou hrozní… 🙂

Mám také „tajné“ informace, že se něco nového snad bude chystat. Tak si myslím, že toto není poslední počin autora a že ještě se bude na co těšit.

Tak se necháme překvapit …

 

 

Diskuze k výrobku je de na fóru