Genesis LINE V2

… aneb konec komerce?

 

Začátkem Června, konečně dorazil Genesis LINE V2. Objednával jsem ho z jednoho zahraničního diskuzního fóra (vaporwall.com) a čekal na něho cca dva měsíce. Co že to je, ten  Genesis LINE V2? Genesis je obnovitelný atomizér pro vaping. Vyrábí se v různých variantách, tedy z jednoho zdroje ve čtyřech variantách. Vyrábí ho uživatel ze zmiňovaného diskuzního webu a to ve variantách:
Genesis LINE V2 (2ml obsah)
Genesis LINE SS (2ml obsah)
Genesis MINI (2ml obsah)
Genesis MAXI (3,2ml obsah)

 

Verze LINE jsou stejné a liší se jen tím, že varianta V2 má v těle tři průzory na kontrolu obsahu liquidu v nádržce. SS je celý v kovu bez průzorů.


Na obrázku jsou zleva: MAXI, LINE V2, MINI. MINI a LINE varianty mají stejný obsah 2ml. Všechny čtyři varianty jsou vyrobeny s leštěné oceli a nerezu. Nádrž pro liquid je sklo nebo plast. Kontakty, kde se ukotvuje kanthal jsou ze stříbra. Spodní část je u všech variant osazena konektorem se závitem 510.

 

Podíváme se na variantu LINE V2
Výška včetně 510 závitu: 60 mm (bez DripTipu)
Průměr: 14mm
Cena: 60€ (v ceně je také DripTip) 🙂

Cílem autorů tohoto velmi krásného atomizéru, bylo udělat kvalitní příslušenství s velkým důrazem na co nejlepší chuť naplněného liquidu s možností vlastního odporu žhavícího tělíska. Dle mého názoru se jim toto povedlo. Vzhledem k tomu, že tento atomizér je nutno pro používání připravit, nebude pravděpodobně pro každého uživatele to pravé. Příprava není nijak složitá a jsou k dispozici různá videa, která krásně ukáží co je třeba. A hlavně, zvládl jsem to já, zvládne to většina 🙂

 

Příprava:
Tento atomizér nepoužívá žádný knot, jak to známe z různých, dnes prodávaných atomizérů/cartomizérů. Pro zásobování žhavící spirálky se zde používá jen ocelová tkanina zvaná Mesh 400 (filtrační tkanina s průměrem oka 0.37 mikronů).

Tkanina je elektricky vodivá. Mesh zásobuje z nádržky s liquidem žhavící spirálku, která je uchycena krouceným spojem na stříbrný vodič.

 

Nyní něco k samotné přípravě. Zkráceně řečeno asi takto… Ustřihneme mesh tkaninu o velikosti 40×30 mm a z tohoto kousku vyrobíme dutinku s otvorem vevnitř (jako brčko). Zde bych poznamenal, že na další postup existují dvě varianty.

 

Varianta I.:
První varianta, kterou radí i samotní autoři a je na všech videích zmiňovaná právě tato, spočívá v tom, že mesh, protože je vodivý a budeme na něj motat kanthal (odporový drát), aby nedošlo ke zkratu, tak celou tu námi vyrobenou trubičku vyžhavíme plamenem. K tomu potřebujeme zdroj nějaké otevřeného ohně s aspoň trochu vyšším tlakem plamene. Zapalovač na toto opravdu není vhodný. Postupně plamenem zoxidujeme celou naší trubičku z meshe, stane se tak elektricky nevodivou. Plamenem nahřejeme část meshe a prudce zchladíme ve vodě.

Tento proces opakujeme celkem 3x a to po celé délce naší tubičky z meshe. Takto zoxidovaný mesh pak ještě pokapeme liquidem a znovu vyžhavíme, nyní již stačí zapalovač. Nakapaný liquid na naší trubičce musí všechen vyhořet. Proces s liquidem opakujeme také 3x.

Nyní již máme elektricky nevodivou ocelovou tkaninu a můžeme ji zasunout do otvoru v atomizéru.

Namotání žhavící spirálky je velice snadné. Tři závity odporového drátu namotáme na kratší kontakt, pak pokračujeme např. s pěti závity na meshi a zakončíme zase tři závity na druhém, tom vyšším kontaktu. Můžeme samozřejmě změřit měřicím přístrojem nebo gripem, který to umožňuje, odpor spirálky. 5 závitů, kanthalem 0,22mm, který má odpor 44ohm/1m, bychom měli dosáhnout něco kolem 1,5ohm.

Hotovo, můžeme naplnit, počkáme než se nasákne mesh, což je velmi rychle a můžeme párkrát stisknout tlačítko a spirálku trochu vyzkoušet. Našroubujeme vrchní kovový díl (kryt) a můžeme Genesis LINE V2 používat.

 

Tuto variantu I. jsem vyzkoušel a samozřejmě funguje. Ovšem netuším, protože to zdroje neuvádějí, jak dlouho vydrží takto zoxidovaná ocelová tkanina být opravdu a 100% elektricky nevodivá. Protože, zahříváním spirály se mění také vlastnosti ocelové tkaniny, která sice perfektně tahá liquid z nádržky, může v některých místech „probíjet“ nebo měnit celkový odpor žhavícího tělesa. Což má samozřejmě velký vliv na střídání chutě námi naplněného liquidu. Osobně jsem po dvou dnech toto pozoroval a nebyl z toho úplně nadšen.  Jednou měla spirála 1,8 ohm, podruhé zase 0,9 ohm, potřetí mi grip oznámil přímý zkrat… Nevím jak to zahraniční uživatelé používají, ale varianta I. se mi nelíbila a tak jsem se pustil do varianty II.

 

Varianta II.:
U druhé varianty nebudeme muset provádět proces s oxidováním meshe, ale tak jak umotáme ono brčko, zasuneme jej do otvoru v atomizéru. Tím je samozřejmě mesh elektricky vodivý a nemůžeme na něj motat odporový drát. Je potřeba odizolovat odporový drát od meshe. K tomu nám stačí 1cm opletu. Oplet je sklokeramická pletená trubička a používá se ve vatičkových cartomizérech jako izolant. Stačí vytáhnout z nějakého starého, nefunkčního vatičkového cartomizéru vatu a z něj použijeme oplet. Oplet je nutné tepelně zbavit zbytků silikonu a důkladně proprat. Tento malý kousek nasadíme na mesh, který je již vložen do otvoru a můžeme motat spirálku.

 

Rozdíl ve variantě I. a II. je tedy ten, že v druhé variantě nebudeme oxidovat mesh, ale odizolujeme ocelovou tkaninu opletem. Oplet se dá pořídit i samostatně v eshopech, který tyto kutilské záležitosti vedou skladem. 1m opletu nám bude stačit opravdu velmi, velmi dlouho. Je nutné ho opravdu zbavit zbytku silikonu. Já jsem použil ten oplet, který jsem vyndal z vatičkového cartomizéru a silikonu tam teda nějak moc nebylo. Oplet, který se prodává, obsahuje možná o trochu více silikonu, ale není to tak složité se ho zbavit. Určitě mnohem rychlejší, než opalovat mesh a oxidovat. Pro fajnšmekry je možné místo opletu použít jistý druh knotu. Ten knot musí mít vnitřní průměr aspoň 2mm, protože to je průměr meshe, našeho ocelového brčka. Varianta I. a II. se také liší chuťově. Varianta II, aspoň mě osobně, chutná mnohem lépe.

Na variantu II., tedy použití opletu na ocelové tkanině, jako izolant a zároveň buffer pro liquid, jsem nijak záhadně nepřišel sám, ale již dlouhou dobu se toto používá v projektu WillPro. Projekt WillPro je česká varianta velmi podobného systému jakým je Genesis. Ale o tom někdy příště 🙂

 

Zkušenosti:
Takže máme naplněno, zašroubován je také horní kryt a můžeme Genesis LINE V2 používat. Mé první sestavení tohoto atomizéru, bylo s variantou I., ale protože se neustále měnila chuť z důvodu proměnlivosti elektrické vodivosti ocelové tkaniny, tak jsem ji, po asi dvou dnech používání, „vyměnil“ za variantu II. A tu používám skoro 20. den. Chuťově je Genesis opravdová lahůdka. Liquidy, které jsem do teď plnil do různých atomizérů/cartomizérů mají v tom opravdu lahodnou chuť, kterou nezkresluje knot, který je v každém běžně prodávaném  příslušenství. Je to samozřejmě velmi subjektivní dojem a pravděpodobně by našli uživatelé, kteří by nesouhlasili. Vapingu se aktivně věnuji téměř rok a mohu říct, že jsem za tu dobu vyzkoušel opravdu mnoho různých příslušenství, ale chuť na Genesis, mě dostala. Velmi výborné podání chuti a velmi slušný HIT. Nevím, ale jsem asi ve fázi, že od používání očekávám na prvním místě chuť, na místě druhém pořádný dým a až na posledním je HIT. Proto jsem provedl jednu drobnou úpravu na Genesis. Za velkou pomoc s touto úpravou moc děkuji uživateli „chuckySK“ z WillPro fóra (teda doufám, že jsem si ho nepopletl s někým jiným 🙂 ) Abych docílil mírnějšího HITu a ještě většího dýmu, zvětšil jsem sací otvor v horním krytu.

Kryt je z nerezu, takže to šlo hůře, ale dírka je větší a HIT je hned pro mě mnohem přijatelnější. Dýmu je opravdu velmi hodně. Nyní jsem naprosto spokojen a používám Genesis skoro pořád. Sestavení celého Genesis, tedy vložení našeho ocelového brčka, použití opletu, namotání spirálky, případné doladění závitů, to vše se určitě vyplatí a máme na delší dobu klid. Pokud se to povede jak má a dáme si na tom záležet, můžeme bez větší údržby používat více jak měsíc.

 

Plnění:
Plnění se provádí pomocí injekční stříkačky s jehlou, popřípadě plnící lahvičkou, která je opatřena tupou jehlou. Otvor pro plnění je dostatečně velký a je umístěn přímo z těle závitu, kde se šroubuje vrchní díl. Otvor je vyvrtán zešikma dovnitř, takže v případě otočení atomizéru vzhůru nohama, nic neteče ven.

 

Údržba:
Skoro žádná není. Jednou za týden, sundám horní kryt, propláchnu část opletu se spirálkou v horké vodě, vysuším a vyžhavím. Vyžhavením se krásně vybělí oplet a samozřejmě spirálka. Viditelně zlepšená chuť je toho pak důkazem. Žádná další údržba není nutná.

 

Závěr:
Genesis LINE V2 není nic extra levného, ale musím říct, že se nám za to odmění výbornou chutí, kvalitním zpracováním a to bez nějaké extra údržby. Jedna spirálka + mesh + oplet vydrží jeden až dva měsíce. Co se týče reklamací a podobných záležitostí, tak autor „Van“, toto řeší velmi profesionálně a nenechá žádného uživatele bez odezvy. Komunikace je v angličtině a je velmi rychlá. Na veškeré mé dotazy reagoval ihned a co jsem četl na fóru, tak lidi co měli jakýkoli problém, tak ho ihned řešil. Problémy, které jsou největší na tomto typu jsou většinou stejné a to, že se utrhne/ulomí spodní 510 závit. Ten se však neulomí sám od sebe, ale z 99% za to může uživatel. Autoři nedoporučují Genesis LINE V2 používat na gripech typu ProVari a podobně. Ne z důvodu, že by to na ProVari nefungovalo, ale z důvodu toho, že ProVari a svou stavbou a váhou podobné gripy, způsobí při pádu velmi silný náraz právě na spodní konektor 510 a hrozí ulomení nebo protékání liquidu. Takový těžký grip, když spadne, třeba jen na stole, tak z důvodu větší hmotnosti jak gripu, tak atomizéru, způsobí celkem slušnou páku při pádu a tím trpí ten konektor. Samozřejmě používám Genesis na ProVari, ale dávám si velký pozor na to, aby mi nespadl nebo jej používám na mechanickém gripu. Na čem ho používat je vhodné zvážit ještě před namotáním spirálky. Pokud bude mít 1,5ohm a níže, není důvod použít VV grip. Mé sestavení má 1,6ohm a používám ho na 4,3V právě na ProVari, popřípadě na Kicku.

 

Náklady:
Počáteční náklady nejsou nijak malé, ale v porovnání s jinými, podobnými systémy, to není nijak závratné. V každém případě nelituji investic, protože požitek a celkový přímos pro mě, je obrovský a náklady na renovaci, kterou je vhodné provést jednou za jeden až dva měsíce, jsou maximálně desetikorunové, je tento systém téměř dokonalý.

 

Diskuze ZDE

 

O tomto diskutuje “Genesis LINE V2

  1. lukáš napsal:

    dobry den slo by poslat nebo obednat ten cartomizer willpro dekuji za info

Přidávání komentářů uzavřeno.