FUZZE-XL2

Jedinečný kompakt FUZZE-XL2

V polovině února 2013 jsem se stal majitelem FUZZE XL2. Projekt FUZZE je společným projektem Československých nadšenců, kteří chtějí víc než jen e-kouřit. A tak se zrodila FUZZE XL2. Je to obnovitelný atomizér, i když teď mě asi autoři budou pronásledovat za ten výraz „atomizér“ 🙂

 

Parametry

Ucelné sestavení gripu + atomizéru: All In One
Objem tanku: cca 3ml
Používané baterie (dle typu elektroniky): 1x 18650 nebo 2x 18350
Napájení (dle typu elektroniky): 4,2V(možno používat i stabilizaci napětí (3,5V ) nebo 8,4V (regulace a stabilizace napětí)
Proudový limit elektroniky: 30A – pro účely vapingu vlastně neomezeno
Spínání: kapacitní spínač
Ochrany a bezpečnost: ochrana proti zkratu, signalizace 25% zůstatku energrie v baterii, automatický zámek v případe poruchy, manuální zámek, okamžité nastavení maximální nebo minimální hodnoty, RPS dioda, která pomocí plynulých světelných pulzů pomůže najít FUZZE XL2 po tmě, popřípadě i možnost stálého světla na RPS diodě. Ochrana proti náhodnému spuštění 25s (následuje vypnutí a zámek). Systém si po výměně baterie pamatuje naposledy nastavené napětí. Po změně mezi jedno a dvoučlánkem automaticky nastaví nejnižší hodnotu.
Zvláštnosti: Celý kompakt je vodotěsný

 

Představení

V úvodu se zmiňuji o výrazu „kompakt“, což je ucelené zařízení, tedy atomizér a grip zároveň. Nejde tedy o něco, co našroubujeme na jakoukoli baterii se závitem eGo/510, ale o jeden kus atomizéru a baterie (gripu). Dalo by se říct, že tento kompakt XL2 by mohl mít něco společného s jiným typem a to WillPro XT, o kterém se zde budu zmiňovat také. Tím společným je snad systém odpařování a tím myslím tři základní věci. Mesh + Oplet + kanthal (odporový drát). Na žádném eshopu ho nenajdete, je možné si ho pořídit na diskuzním fóru projektu FUZZE.cz. Cena jednoho takového kompaktu se liší podle toho, co „umí“ elektronika, která je součástí kusu. Je to cca 1500 – 2700 Kč. Když jsem rozbalil balíček, který mi byl po zaplacení doručen, byl jsem překvapen. Kvalitní nerezové tělo celého kompaktu dokonale lícuje. Zpracování opravdu na vysoké úrovni. Jediné, co mě naopak zarazilo je, tedy byl, DripTip, který je dodáván. Protože vrchní kryt skleněné části (čepice) má svůj vlastní závit, do kterého byl našroubován plochý náustek, který známe z wéčka. Dá se pak použít mírně upravený náustek z běžně prodávaného kusu CE4+. Vím, že je to věcí vkusu a při výrobě takového množství nelze vyhovět každému uživateli a že někdo má rád ploché náustky, někdo kulaté, někdo kovové či plastové. Bez jiné čepice, nelze použít jiný drip než nějaký se závitem a tak mě mrzelo, že nemůžu ihned nasadit svůj oblíbený drip. Ale dost už o nějakém náustku, prostě byl plochý a ten mě osobně nevyhovuje. Někdo jiný by zase jásal, každý jsme jiný 🙂 Celý kompakt byl již sestaven a mohl jsem ho tedy ihned naplnit a používat. V základním sestavení byl použit mesh + oplet (netřepivý) a plochý kanthal. Naplnil jsem tedy a začal bafat. Protože jsem si objednal verzi s plnou elektronikou a mohl jsem tak využít dvou baterií 18350, které jsem ale v této době neměl, tak jsem použil jednu baterii 18650. Se zapnutou stabilizací to nebylo moc ono. Za to bez stabilizace, tedy na výkon vložené a plně nabité baterie to už byla jiná. Až později, když mi přišly baterie 18350, to teprve začalo pořádně fungovat. Chuťově velmi dobré a dýmu nadprůměrně. Protože jsem ale takový nevěřící Tomáš, musel jsem sestavení rozhodit a udělat své vlastní 🙂

Willpro XL (6)

 

Sestavení

Tyto typy systémů nejsou primárně určeny pro začínající uživatele. Je nutné si je nejprve patřičně připravit. Na toto téma existuje opravdu obrovské množství názorů, osvědčených postupů, rad, tipů a triků. Základem jsou tři části. Mesh (ocelová tkanina), oplet (savá a zároveň izolační trubička, která je jakási před zásobárna liquidu pro žhavící spirálku) a kanthal (odporový drát). Jak připravit mesh, jsme si ukazovali minule u WillPro XT. U opletu, který lze použít také z již zmiňovaného XT, se pozastavíme. Protože doba a vývoj všeho se nezastaví, tak u XL2 můžeme použít jiný druh opletu. Oplet je trubička, která se nasadí na horní část meshe a je z keramického vlákna. Má velkou savost, takže tvoří jakýsi buffer pro liquid. Opletů je celá řada. Někdo preferuje jeden typ, někdo zase jiný. Pro ukázku k tomuto článku jsem si vybral oplet zvaný „Technox“. Je také z keramického vlákna a má výborné savé vlastnosti. Aby to nebylo tak jednoduché, jedinou vadou na kráse je jeho třepivost  a při práci s ním hrozí, že se nám rozpadne v prstech. Proto je vhodné, resp. nutné (i když to jde i bez toho) tento oplet karamelizovat. Na postup karamelizace jsem se ptal mnoha lidí, každý má své vlastní postupy, tak jsem si vzal z každého něco… Budeme potřebovat trochu cukru, vodu a něco na co ten oplet natáhneme až ho vyndáme z cukrové lázně a zdroj ohně.

 

Oplet je nutné namočit do cukrového roztoku, stačí např. 0,5dcl vody a nasypat dvě až tři lžičky cukru. Důkladně zamíchat. Po pár sekundách se oplet velmi nasákne tímto roztokem. Můžeme ho vytáhnout a do takto „mokrého“ opletu nasoukat vhodný předmět, např. kus drátu o průměru 2-3mm. Průměr toho drátu by měl být volen dle průměru meshe, který jsme použili nebo chceme používat.

 

Lze takto připravit větší kus opletu, takže příště si už jen ukrojíme z naší opletové trubičky a můžeme motat. Při sunutí drátu do opletu opatrně, aby jsme nepoškodili samotný oplet. Po nasunutí vodiče do opletu, můžeme mírně stáhnout oplet k sobě. Takto nasunutý oplet uložíme někam vyschnout. Necháme třeba i do druhého dne. Po této době bude oplet ztvrdlý a můžeme přistoupit k ohni 🙂 Opravdu velmi jemně a zlehka takto námi udělaný oplet na našem vodiči přežhavíme plamenem. Jemně, dokud nechytne lehce zlatavou barvu.

 

 

Stačí opravdu maličko. Až bude oplet zkaramelizován, máme vystaráno na několik dalších sestavení našeho XL2. Kolik jich bude, samozřejmě záleží na délce, kterou jsme zvolili. Já takto připravený oplet ihned nařežu na cca 12mm kousky a mám připraveny oplety na delší dobu. Je to taková nic moc práce, ale věřte, že chuťově to stojí za to. Jen bych podotknul, že na obrázcích jsem zvolil plastovou trubičku, na které jsem to samozřejmě nežhavil. Takže pokud použijete místo nějakého vhodného drátu plast či dřevo, je nutné před žhavením opletu tento sundat a nasadit na nějaký nehořlavý materiál. Asi se divíte proč to zde uvádím, ale divili by jste se … (taky jsem trochu na obrázcích některé kousky připekl). Máme připravený oplet, mesh a můžeme motat. Pro namotání spirálky používám můj osvědčený postup na přípravku ze špikovací jehly (španělu). Na WillPro XT mi toto velmi vyhovovalo a používám to i nyní. Protože však na XL2 je více místa v kotelně (místo, kde je umístěna spirálka a dochází zde k odpařování), lze namotat bi-spirálku přímo na opletu, který je již přímo v XL2. No, máme namotáno, můžeme spláchnout pod teplou vodou zbytky karamelu, kápnout dvě kapky liquidu na oplet a ještě takto několikrát vyžhavit. Několikrát rozžhavíme spirálku a nyní je už vše připraveno k naplnění. Nasadíme sklo a naplníme. První naplnění, resp. pokouření nemusí být úplně chuťově ideální, ale stačí jedno spotřebování tanku (většinou jen půlka) a po opětovném opláchnutí opletu, vyžhavení je to chuťová lahůdka.

 

 

 

 

Zkušenosti

FUZZE XL2 lze používat jak na jednom článku 18650, tak na dvou článcích 18350. Záleží jen na typu dodané (objednané) elektroniky. Můj kousek umí obě tyto kombinace. Zastánci jednočlánku budou vychvalovat své a ti co používají raději dvoučlánek, zase to své. Každý má své plusy a mínusy. U jednočlánku lze volit možnost použití stabilizace nebo ji zcela vypnout a využít tak samotnou baterii. U dvoučlánku lze pak plně využít všechny možnosti elektroniky, jako je samozřejmě stabilizace, ale také i regulace napětí. S kapacitním tlačítkem, lze pohodlně a krásně volit nastavený výkon. Lze snižovat či zvyšovat napětí a tím regulovat výkon dle vlastní potřeby. Objem tanku jsou cca 3ml a na jednom článku 18650 mi to osobně vyjde, že ho na tu jednu baterii spotřebuju celý a někdy ještě třetinu z dalšího naplnění. U dvoučlánku je to přibližně stejné, ale pokud se nastaví větší výkon, tak samozřejmě z důvodu vyšší spotřeby, baterie vydrží méně. Ale celý tank s jednou sadou dvoučlánku mi vyjde taky bez problémů, někdy i trošku více, záleží jak je to zrovna namotáno a jak moc to mám přilepené k puse 🙂 Na XL2, stejně jako s XT, jsem zkoušel několik variant setupů (kombinací meshe, opletu a kanthalu). Co mi nejvíce u XL2 vyhovuje, je mesh v délce cca 4,5 – 5 cm, který smotám tak, aby tam byla co největší díra (vnitřní průmět meshe) a mesh byl tak smotán, aby dobře těsnil v otvoru v kotelně. Jako oplet používám nejčastěji Technox a Ferryho netřepivý oplet, který při vyžhavování mírně ztmavne a je takový celou dobu. Pro mě je o něco lepší Technox, ale Ferryho je zase bez nějaké extra práce s cukrováním a podobně. Na oplet motám kanthal o průměru 0,18mm nebo 0,20mm, jiný už vlastně na mesháky nepoužívám. Motám bi-spirálu se třemi a půl otočkami. Popřípadě plochý kanthal, který byl přibalen v balíčku. Plocháč ale výhradně na dvoučlánku. Většinou tedy i na bi-spirálu používám dva články. Líbí se mi provoz na dva články, protože si můžu nastavit výkon jaký zrovna potřebuju a vyžaduju a také jak to vyžadují okolnosti jako, typ namotání, liquid, denní doba či fyzický nebo duševní stav 🙂 K XL2 jsem si navíc pořídil titanovou čepici na kotelnu (díky marCZinovi) a titanový DripTip (díky Yardovi a Závovi?) Ale mám ho od Yardy 🙂 Nikdy a na ničem mi nevyhovovaly ploché náustky a tak jsem za kotelnu a ještě navíc z titanu, moc rád, protože si tam můžu použít jakýkoli drip 510, kterých tady mám dost. Z titan čepice + dripu mi to chutná mnohem více. Ale nepohrdnu i kvalitním plastem nebo porcelánovým dripem.  Pro FUZZE XL2 existuje spousta doplňků, které se dají pořídit. Někomu se líbí tank ze skla, někomu z titanu, někdo má rád vyšší prostor v kotelně, někomu nevyhovují ploché dripy a podobně. Kluci z fóra fuzze.cz dělají spoustu věcí, kterým lze XL2 (i jiné) trochu změnit, vylepšit či jinak upravit. Mě osobně se titan sklo líbí, jen mi vadí, že pak již do tanku nejde vidět. Když mám sklo, vidím kolik je liquidu a vím, že když někam musím ihned vypadnou, čapnu do ruky XL a jdu. Když bych tam neviděl, musel bych zvažovat nebo si vzít sebou liquid, co kdyby náhodou došel a to se mi nechce. Liquid po kapsách nenosím, takže osobně preferuju sklo. FUZZE XL2, tak jak jsem ho dostal já, je z kvalitního nerezu. Měl jsem možnost vyzkoušet na jednom ze srazů i jiné typy podobných systémů, které jsou celotitanové a musím říct, že první co jsem řekl, když jsem si vzal do ruky jednu takovou hračku, jestli tam jsou vložené baterie 🙂 Je to hrozně lehoučké a člověk má pocit, že nic nedrží 🙂 Mluvím o kompaktech „Titan ZK“ a Titan 18″ (zvaný ježek v kleci 🙂 ), které se v omezené sérii také dají pořídit. Cena je vzhledem k materiálu samozřejmě vyšší, ale jsou to opravdu krásné kousky.

 

(vlevo Titan ZK, vpravo Titan 18)

Mé osobní hodnocení tohoto XL2, i když nejsem majitel příliš dlouhou dobu, je více než parádní. Zpracování, materiály a sladění všeho do jednoho krásného kompaktu je opravdu profesionální a na vysoké úrovni. Osobně jsem maximálně s XL2 spokojen. Chuťové podání, tvorba dýmu i hit jsou pro mě dostačující a hlavně mám možnost regulace výkonu a tak když mi „ujede“ ruka při motání spirálky, mohu upravit výkon a na celkovém pocitu se nic nemění. Nelituji investic do tohoto kousku a je na mém stole na prvním místě, hned vedle XT. Nebudeme tady probírat co je lepší že? Jestli XL2, XT, ZK, 18 nebo WillPro. Každý systém z uvedených funguje na výbornou a každý preferuje něco jiného. Někde jsem četl, že e-kouření je výrazně levnější, ale to platí asi jen když člověk nechodí na fóra, nezajímá se o to a jen si prostě sem tam koupí nový spotřební díl do své eGo cigarety 🙂 Pokud se Vám z toho stane koníček, je to stejné jako s každým jiným koníčkem. Když pominu pořizovací náklady na XL2 nebo na jiný podobný systém, jsem na měsíčních nákladech jen na spirálce, meshi a opletu a to tam vydrží mnohem více než jeden měsíc, na nějakých cca 30,- za jeden měsíc investic do e-kouření (bez liquidu), což zase není špatné 🙂

 

Ovládání a spínání

Ovládání je dotykové a na kompaktu je kapacitní spínač. Kapacitní spínání funguje na základě změny kapacity. Tím, že se na tlačítku objeví prst, se zvýší kapacita a tak procesor ví, že je tlačítko sepnuté. Samozřejmě musí se porovnat i další hodnoty, protože kapacita samotného hmatníku se mění s prostředím, kde zrovna jsme, proto je nutná kalibrace tlačítka, která se děje automaticky sama ihned po vložení baterie (baterií). FUZZE XL2 je jedinečný kompakt, mimo jiné také pro svou elektroniku, která má téměř neomezené možnosti. Z důvodu programovatelnosti lze upravit její chování. Programování a úpravy elektroniky jsou velkou zásluhou Chuckyho (Petera) z fóra fuzze.cz, který se tímto zabývá a věnuje tomu nemalý kus svého času. Ve svém kusu XL2 mám v současné době veřejný firmware číslo 3. Veřejný proto, protože počet verzí, který byl již od počátku Petrova snažení je víc než 100, kdy zkoušel ve svém okruhu jak se bude XL2 chovat za různých okolností a než se dostal na nějakou verzi, která šla potom do světa. Jemu, ale i celému týmu, který se podílel na výrobě FUZZE XL2 patří obrovský dík a uznání. Mám tajné informace, že se plánuje také verze XL3, takže se máme na co těšit 🙂 Díky elektronice a kapacitnímu tlačítku, které je v XL2 použito, lze aktivovat spínání XL2 pouze na dotek. Stačí opravdu jemný dotek na tlačítko a můžeme žhavit. První pocity s ovládání byly všelijaké, protože jsem celou tu dobu co používám e-cigaretu, vždy měl jen klasické, mechanické nebo elektronické tlačítka a tak ono „cvaknutí“ ze začátku chybělo. Měl jsem z tohoto trochu obavu, protože jsem si jednou pořídil grip s dotekovým tlačítek, s kterém jsem psal zde a to mě teda velmi zklamalo. Sice to fungovalo, ale opravdu podle větru. Ovšem kapacitní dotykové tlačítko na XL2 je naprosto jiné a funguje bez problémů. Samozřejmě se najdou okamžiky, kdy má člověk upatlané ruce od všeličeho, na to je pak samozřejmě nutné brát ohled. Neříkám, že před každým používáním XL2 je nutné si umývat ruce či nějak leštit tlačítko, ale může se stát, že tlačítko nezareaguje ihned. Stačí jen jemně otřít, třeba o rukáv, a je vše bez problémů. Tlačítko při doteku svítí, takže je i vizuální kontrola, že je sepnuto. Svícení a blikání tlačítka nám taky signalizuje stav, nastavení či indikuje stav baterie. Jak jsem již uvedl výše, kompakt při použití dvou článků má daleko více funkcí než při jednom článku. Změna funkcí, jako je snížení či zvýšení výkonu, aktuální nastavení výkonu, výkon na min. nebo max., je přes ono tlačítko. Počtem jednotlivých doteků lze tyto funkce ovládat. Zde je názorná ukázka a přehled funkcí na jednom a dvoučláncích.

 

Myslím, že k tomu není moc co dodávat. Kolem funkce 5 (Zámek – StandBy) byla na fóru celkem debata… nemyslím ohledně funkce jako takové, která je celkem jasná, 5x stisknu a je zamčeno a pak zase odemčeno. Jde o to, že po uzamčení je elektronika stále velmi malým proudem napájená, resp. procesor k určitých intervalech kontroluje, zda se tlačítka někdo dotýká či ne, aby mohl reagovat. To má za následek spotřebu baterie i když je grip zamčen nebo třeba jen stojí na stole přes noc. Ano, je to tak a je třeba s tím počítat, že když musí procesor v určitých intervalech (např. 200ms) zjišťovat přítomnost prstu, stojí to nějakou energii. Ta je však tak malá, že když večer postavím XL2 na stůl s vloženými bateriemi, které mají 4,0V, ráno je tam najdu s napětím 3,9V, což mi nijak hrozné nepřijde, resp. spotřeba ve StandBy režimu je u jednočlánku 14mAh a u dvoučlánku je to 6mAh. Pokud nechám XL2 doma a pojedu někam na pár dní, tak ano, to je pak problém a protože to vím, tak vyndám baterie a můžu odjet. Jen nevím, proč bych odjížděl bez XL2 🙂 Na jednotlivé funkce, resp. na jejich způsob dosažení jsem si velmi rychle zvykl a není s tím žádný problém. Většinou člověk potřebuje zvýšit či snížit výkon nebo zamknout. Šikovná věc je zámek výkonu. Pokud si nastavím stupeň výkonu např. na 4, pak ve funkci 9 toto uzamknu, nestane se mi například nechtěným dvojitým stiskem, že si snížím výkon, což se mi sem tam stávalo, takže se pak člověk diví, že je výkon menší, než měl nastavený. Funkce 8 nám může někde pomoci jako malá LEDková baterka. 10ku zase můžeme aktivovat, pokud chceme, aby se XL2 v pravidelných intervalech hlásila, kde zrovna je (v intervalech se rozsvítí a ihned pohasne, takový jako maják 🙂 )

 

 

Debata

Chtěl jsem tentokrát mít v článku i názory jiných uživatelů tohoto systému nebo alespoň lidí, co podobné systémy používají. A tak jsem se pár takových lidí přes Skype zeptal na pár otázek. Protože zde není moc prostor na psaní takových „rozhovorů“, tak uvedu jen koho a na co jsem se ptal. Odpovědi na otázky jsou uvedeny níže. Některé otázky nebyly zodpovězeny, protože dotázaný neměl všechny systémy, aby mohl posoudit….

 

Otázka č.1
Mesh + XL2. Jaký je tvůj názor na velikost(délku) meshe, smotnání, průměru atd… ?

Otázka č.2
kanthal – spirálka… jakou preferuješ? bi-spirálka? jednoduchá? lanko? plocháč?

Otázka č.3
Jak dloho ti vydrží jeden článek 18650 (AW IMR, pokdu máš) ? Kolik na něho spotřebuješ liquidu?

Otázka č.4
Preferuješ u XL2 jeden nebo dva články?

Otázka č.5
Dal by sis, kdyby jsi byl někde mimo všeho, raději normální cigaretu nebo CE5+ ?

Otázka č.6
Jaký nejčastěji používáš oplet?

Otázka č.7
Jaký nejraději DripTip?

Otázka č.8
Raději sklo nebo titan v tanku?

Otázka č.9
Co je lepší? WP, XT, XL, ZK nebo 18ka ? Seřadit od nejlepšího.

Otázka č.10
Jak si celkově spokojen s XL2?
Otázky jsem položil těmto uživatelům z diskuzních fór Cech555, Hurtys, Ledinský, marCZin, Tiktak, Yarda a Záva. Zde jsou jejich odpovědi, za které všem moc děkuji 😉
Seznam uživatelů jsem záměrně seřadil dle abecedy a odpovědi jsou seřazeny různě, tak jak mi přišly pod ruku. Mé odpovědi na stejné otázky jsou v článku…. jen na otázku číslo 5, jestli by si dali raději cigáro nebo CE5, bych odpověděl, že cigáro 🙂

 

Odpovědi na otázky

 

Otázka č.1
mesh mě vyhovuje akorát ho dávam méně z toho duvodu že zasouvam oplet až do kotelny,utahuju ho na španělu,jehle, do nádržky by to mělo jít suvně takže jsem to vlastně předělal

Otázka č.2
spirálku dělam z páskového kantalu 28ohm 0,5×0,1

Otázka č.3
používam jen AWimr články ale neřešim jak dlouho vydrží při každém plnění článek měnim

Otázka č.4
vzhledem ktomu že XL2 je stavěný na dvoučlánek tak ho tam taky používam a vzhledem ktomu že mam XT dvoučlánek nemam stím žádnej problém,tedy preferuju jednoznačně dvoučlánek 🙂

Otázka č.5
vzhledem ktomu že jsem začínal na vatákách tak CE5 by byla skvělá cígo už ne zaplat pánbuh

Otázka č.6
To je zajímavý téma vzhledem ktomu že jsem ho zkoušel jako první a pak ho poslal Ferymu tak je to samozřejmě Feryho oplet silika ode mě i pr

Otázka č.7
drip tip no stím stále bojuju a je to poslední věc co mě vadí momentálně pořád plast rád bych dřevo nebo jinej zdravější matroš kov jen doma

Otázka č.8
všude už jen titan nevadí mě že nato nevidim

otázka č.9
seřadit no to je teda no budiž podle mě XL je momentálně na špici a nejen u nás 18 je taky skvělá ZK zatim nemam ale viděl jsem ho dost dobrý, XT neni špatný ale trochu ted zaspalo

Otázka č.10
XL2 používam jen na dvoučlánek a jsem hodně spokojen myslim že ještě hodně zlepší možnosti tu jsou 🙂

 

Odpovědi na otázky

 

Otázka č.1

Původně byla velikost otvoru pro mesh 2mm ale zvedáním výkonu to bylo již nedostačné z důvodu špatného zásobování. Pak se zvětšovalo na 2,5mm a v současnosti 3mm což je naprosto ideální poměr mezi výkonem a zásobováním. S motáním meshe jse toho vyzkoušelo opravdu hodně a jako nejlepší se osvědčilo co nejhustší srolování aby bylo co nejvíce materiálu délka na šířku vychází cca 6-7cm. Na výšku je to individuální věc zda se používá jednočlánek nebo dvoučlánek. U jednočlánku stačí výška v kotelně cca 6-8mm a u dvoučlánku je lepší délka kolem 10mm aby se dalo pohodlně namotat více závitu kanthalu. Dá se toho docílit použitím čepice s vnitřním vybráním. Podle zkušeností také mesh v nádržce nesmí sahat úplně na dno ale minimálně cca 1-2mm nad ním a je jedno zda je zastřižen pod úhlem nebo je rovný.

Otázka č.2
U kanthalu je to dost individuální věc z důvodu jelikož jsme každý jiný tak každému vyhovuje něco jiného. Já pro svou potřebu jednoznačně preferuji bi spirálku s 2,5 – 3 otáčkami. Kanthal používám s odpory 41, 44, 53 ohm s průměry 0,16, 0,18, 0,2 mm. Na dvoučlánek bi spirálku nepoužívám ale jednoduché motání s cca 6-7 závity. U plochého kantal je podle mě důležíté jaký liquid se používá spíš příchuť na tabákových funguje celkem spolehvivě a na ovocných moc né. Jelikož jsem ovocnář tka plochý nepoužívám vůbec. Lanko se chová podobně jako plochý kanthal a vhledem k pracnosti na výrobu ho nepoužívám vůbec.

Otázka č.3
Pokud jsou články v slušné kondici tak na jeden plně nabitý článek o kapacitě 2600 – 2800mAh vydržím kouřit kolem 10-12h se spotřebou asi tří nádržek o celkovém objemu liquidu cca 7-8ml. Teď jsem začal používat nové články Pnasonic 3400mAh a zde je provoz kolem 14-16 h a něco kolem 4 nádžek liquidu cca 10-11m

Otázka č.4
Já osobně preferuji jednočlánek jelikož baterie 18350 mají malou kapacitu, ale uvidím až dodělám grip pro XL2 na 2x baterii 18650 což výdrž dvoučlánku posune úplně nikam jinam a bude možné využívat regulaci. V současnoti jedu vše na jednočlánek

Otázka č.5
radši CE5+ jelikož ke klasickým cigaretám jsem získal odpor a už bych si nikdy pyro nezapálil 😀

Otázka č.6
Jednoznačně oplet od Feryho (y) Je bez silikonu má jemně tkanou struktůru tak že se skoro nerozplétá a hlavně dobře saje liquid. Je to zatím to nejlepší co jsme měl možnost vyzkoušet.

Otázka č.7
Drip tip jedině plastový kov mi v puse nějak vadí a navíc při delším kouření se dost zahřívá. Na tvaru mi zas tak nezáleží, nevadí mi kulatý ani plochý spíš se mi musí líbit. Dřevo jsem ještě nezkoušel, ale v brzké době napravím jelikož se mi opravdu líbí jen musím doladit povrchovou úpravu.

Otázka č.8
Používám oba materiály a každý má své pro a proti. Jednoznačně nemůžu říct tenhle je lepší než druhý. Když jsem v prostředí kde můžu sklo rozbít rád sáhnu po titanskle a mám jistotu že to nerozbiju. Ale jinak v běžném provozu používám sklo, rád mám přehled kolik je ještě v nádržce liquidu.

Otázka č.9
Opět individuální záležitost, každé z uvedných má své pro a proti. Pernamentně kouřím tři XL2, T-18, ZK. XT jsem úplně odložil a přes víc jak půl roku jsem ho neměl ani v ruce. První tři kousky jsou pro mě top a velice rád je používám všechny. Že bych preferoval nějaké vic to asi ne.

Otázka č.10
Jsem opravdu potěšen a nadšen jakým směrem se XL2 dala a kam až jsem jí s klukama posunuli. Od prvního prototypu XL se udělal obrovský kus práce nejen v materiálu, ale hlavně v jeho zpracování. Dále se udělalo spoustu testu a vylepšení co se týče výkonu. Použití ušlechtilích kovu na španěla a v současnoti i praporky. Dále výroba komplet vlastní elektronik s kapacitním spínáním a možností regulace a využitím jak jednočlánku tak dvoučlánku. Dále tunigové díly z titanu a nerezy které ovlivňují nejen desgn ale i výkon celého XL2. Tak že s XL2 jsem opravdu spokojený. Ale pořád je tu prostor pro zlepšení, jelikož vše prochází vývojem a vždy až praxe ukáže zda se to udělalo dobře či né. Protože všechny možné výpočty se v reálu moho chovat naprosto jinak 😀 Proto jsme rád za každý názor uživatele XL2 jelikož nám to dává možnost doladit různé detaili ku spokojenosti uživatelů. Jeden nebo dva články je na každém z uživatelů co jim vyhovuje a je fajn že mají možnost výběru.

 

Odpovědi na otázky

 

Otázka č.1
tak já použil ten co tam byl. Jen jsem ho asi o 1cm zkrátil. Dal jsem technoxe dvojitě a je to lepší. Chuťově. Tak zhruba podle toho návodu co někde psal na webu Jirka. 3mm díra = cca 3-3,5 cm meshe Motám na špikovací jehle

Otázka č.2
všude mám bi spirálu, jen v XT plocháč. Kolik mám na xl2 ti ale nepovím, zítra budu moudřejší:) Taky jsem zapoměl v kanclu. Jinak na steamovi mám 5.5 otočky 2,2ohmu a dvojitě technox už asi měsíc nebo víc a zatím super. Toho technoxe dělám podle návodu honza05. Někde to házel, myslím, že na WP foru. Necukruju, jsem línej 🙂

Otázka č.3
tak to ti přesně nepovím. Tedy na XT AW IMR zhruba 2 náplně. Na XL2 mi po půl nádrže začne blikat, že už slábnou. Do úplného vypnutí jsem to nedrtil. Nějak na mě to blikání působí a já raději měním. A na tom steamu nevím. Toho jedu na ZMaxu na dvoučlánku. Jinak tu ještě k tomu jedu pár systémů, takže přesně ti to neřeknu. Tohle jsem nikdy moc nesledoval, baterek mám dost. Spíš jsem to začal sledovat u XL2 protože se mi to zdálo krátký. Myslím výdrž 🙂 Na Zmaxu toho steama vyjedu v pohodě, možná i dvě naplnění, ale to nevím jistě. Každopádně víc jak jedno určitě. a jedu to na 11W

Otázka č.4
no spíš ten dvoučlánek. Na XT to nejde, ale tam mám menší odpor a tam mi vyhovuje ten plocháč. Řekl bych, že to najede lépe než bi-spirálku. Jinak mám raději větší odpor na bi-spirálce a ty prostě rozjede dvoučlánek lépe. Zkoušel jsem Zmaxe na jednočlánek (steama) a nic moc… Hrozně dlouho mu trvalo než to rozjel a prostě mi to nesedělo… Takovej línej rozjezd. Já nedělám Rumlíkovi nebo Jelenovi potahy,

Otázka č.5
CE5+

Otázka č.6
technox… Butulku nějak ne a ne vypálit a Ferryho mi nejede. Něco tam furt cítím.

Otázka č.7
já jsem na kov

Otázka č.8
no na XT mám titan a XL sklo. Titan už nebyl. Jinak by tam šel.

Otázka č.10
tak na jeden jsem ho ani nezkoušel a ani mě to neláká. Je to malý pěkný a dobře zpracovaný, ale prostě z 15ky nebo XTčka mám lepší chuť. Tady to nějak nemůžu dohnat. Přisuzuji to větší kotelně. Jinak ten DT co s tím chodí, dle mého to celému systému kazí. Vypadá tam divně. Já teda nemusím ani placatý, ale tenhle byl podle mého hnusnej. A na to jak je to celý zpracovaný tak tomu kazil dojem. Jinak jsem zabrousil hmatník, ten mi vadil. Ostrá hrana. Výkon dobrej, ale chuť…. prostě tu mám pár systémů co jsou chuťově výš. Hituje pěkně. Jsem zvědav, jestli kluci něco vymyslí s tou keramikou…

 

Odpovědi na otázky

 

Otázka č.1
Já preferuju že,když si dáš pozor na to ,aby ti ve středu meshe zůstala dostatečně velká dirka která vyrovná podtlak ,tak se řídím tím že čím víc meshe tím to lépe podává liqvid a co se týče vejšky tak já preferuji dole zástřih na 45% s dotekem špice dna a nahoře zástřih do roviny spolu s horní hranuu praporku.
Vnitřní průměr meshe dělám na jehlu a neutahuju, je to tak kolem 1mm + – Oplet do tanku už jsem vzdal .Pokud tam dáš víc meshe je to bych řekl lepší.

Otázka č.2
Můj favorit je 0,2/44 a samozdřejmě by spirálka dvě a půl otáčky na všech systémech

Otázka č.3
U XL2 je to problém protože ta mašina je dělaná na 8,4 a já používám 4,2 takže u měkejch bbaterek je to tak půl až třičtvrtě tanku,ale AW IMR ti dá i přez jeden tank.Je to tím že nemám ještě ten novej ubgráde FW.

Otázka č.4
Já jedu jen 18650, jsem staromodní.

Otázka č.5
CE5+

Otázka č.6
Nextel, protože jsem jiný

Otázka č.7
Pokud používám jednu chuť tak preferuji plast.Pokud je střídám tak je to titan.

Otázka č.8
Sklo je dobrý pro kotelnu,ale jako krytka tanku je lepší plast.Víc vydrží.

Otázka č.9
ZK, 18, XL, XT, WP

Otázka č.10
Já si myslim že je to dobrá cena za dobrou kvalitu.

 

Odpovědi na otázky

 

Otázka č.1
motám cca 1éx násobek dírky (pokud je třeba 3mm) tak 30mm + cca 10mm, ale spíš to řeším od oka – a když to mám vyzkoušený, že je to OK, tak to dělám takhle dále 🙂 Musí se tam vejít lehce červená jehla 1.2, lepší, když jde volně

Otázka č.2
na opletu bispirálu – na jednospirálce to nemá výkon, na meshi stačí jednospirála pod 1.5 Ohmu, lanko je pro toho, kdo se nechce motat s dělenou bispirálou, ale třeba na XT a Titanu používám plocháč – takže jak na čem a co mám vyzkoušený a 1 Ohmu, možná i méně

Otázka č.3
já v něm jedu jen 2x 18350 🙂 ale zkoušel jsem i jednočlánek a tak po 3ml musím měnit baterku, aby to bylo ideální

Otázka č.4
u XLka dva (z nutnosti řídit výkon) jinak mám radši 18650tky – jedna mi na den stačí na 100% v čemkoliv

Otázka č.5
CE5+

Otázka č.6
Technox

Otázka č.7
kulatý plast, ideálně celuloid, případně titan

Otázka č.8
sklo, musím vidět, kolik mám „benzínu“

Otázka č.9
XT, 18,XL, WP14 ZKčko nemám a nevím, chuťově – výkonem je Xlko určitě nejveš díky možnosti nastavení

Otázka č.10

S XL2 jsem celkově nemnoho spokojen – vadí mi výdrž, žraní baterek ve stand by a chuť (nic moc)

 

Odpovědi na otázky

 

Otázka č.1
meshe do rulicky co vleze cim vic tim lip ja to motam na 1mm drat

Otázka č.2
3,5 otacky davam vsude 44ohm bi.

Otázka č.3
S aktivní funkcí 11 i 2 nádrže

Otázka č.4
jednocllanek jednoznacne. nevidim zadnou vyhodu dvouclanku dobre sestavene cigáro dokáže hulit na jednoclanku stejne kvalitne a mnohem dyl nez dvouclanek

Otázka č.5
CE5+

Otázka č.6
silikovy oplet od Ferryho

Otázka č.7
plast, vsude pouzivam c4 typ

Otázka č.8
jak kde treba na 18ctku je titan blbost, ale do klasickeho XL jednoznacne titan, titan kazdopadne pomuze v chuti

Otázka č.9
18ka samozřejmě (18ctka je stavena tak aby byla materialove a rozmerove to nejlepsi) 18, ZK, XL2, XT a 15

Otázka č.10
Na jednočlánek je to pro mě nepoužitelné. Na dva už je to mnohem lepší. Technicky je to zpracovane velmi dobre, takže jsem spokojen. Zpracování obrobku je na velmi dobre urovni a těším se až projde moje XL2 updatem aby se dalo používat na 100%

 

Odpovědi na otázky

 

Otázka č.1
desti násobek průměru otvoru + 10mm

Otázka č.2
bi-spirálka, 0,16 mm, 3,5 otočky 1,4ohm

Otázka č.3
3-3,5ml

Otázka č.4
jednočlánek

Otázka č.5
CE5+

Otázka č.6
technox

Otázka č.7
kovový – titan

Otázka č.8
sklo

 

 

Tak názory jsme si mohli přečíst a je vidět, že každý preferuje něco trošku jiného a každý má jinou chuť 🙂
Jak Vám se líbí FUZZE XL2?